Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2011-01 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Januari 2011

Under januari 2011 publicerades 26 061 unika platsannonser motsvarande 26 061 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 3 895 annonser (14,9 %).

Nya annonser (Januari 2011)
26 061 st
Utlysta platser
26 061 st
Månadsförändring (MoM)
+16,6 %
Förändring i årstakt (YoY)
+54,7 %
Yrkesområden · Januari 2011

Annonser per yrkesområde (Januari 2011)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring3 895+68,5%+108,4%
Administration, ekonomi, juridik3 361+11,4%+60,0%
Pedagogik2 093−18,8%+52,7%
Hälso- och sjukvård1 952+33,3%+52,9%
Yrken med social inriktning1 616+37,6%+66,8%
Data/IT1 300+5,1%+77,1%
Yrken med teknisk inriktning1 181+12,0%+123,7%
Installation, drift, underhåll1 011+24,7%+79,9%
Hotell, restaurang, storhushåll923+37,8%+35,9%
Transport, distribution, lager894+10,1%+91,4%
Industriell tillverkning867+49,7%+201,0%
Chefer och verksamhetsledare866+3,7%+56,0%
Bygg och anläggning755+12,9%+82,4%
Sanering och renhållning598+11,6%+62,5%
Kultur, media, design281+7,3%+21,1%
Naturbruk226+75,2%+36,1%
Naturvetenskap208+22,4%+24,6%
Säkerhet och bevakning186+53,7%+89,8%
Kropps- och skönhetsvård152+60,0%+36,9%
Hantverk75+44,2%+44,2%
Militära yrken2−50,0%−33,3%
Regional fördelning · Januari 2011

Annonser per län (Januari 2011)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Januari 2011

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Januari 2011), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2011-01