Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2011-03 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Mars 2011

Under mars 2011 publicerades 32 914 unika platsannonser motsvarande 32 914 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 4 947 annonser (15 %).

Nya annonser (Mars 2011)
32 914 st
Utlysta platser
32 914 st
Månadsförändring (MoM)
+13,9 %
Förändring i årstakt (YoY)
+33,4 %
Yrkesområden · Mars 2011

Annonser per yrkesområde (Mars 2011)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring4 947+13,2%+91,7%
Administration, ekonomi, juridik4 374+12,4%+40,8%
Hälso- och sjukvård2 584+16,8%+40,0%
Pedagogik1 817+11,3%+15,6%
Yrken med social inriktning1 760+9,8%+32,5%
Data/IT1 695+10,0%+57,1%
Yrken med teknisk inriktning1 596+2,9%+99,3%
Transport, distribution, lager1 404+25,9%+58,5%
Hotell, restaurang, storhushåll1 393+15,8%+21,2%
Installation, drift, underhåll1 265+20,0%+54,8%
Bygg och anläggning1 234+27,0%+48,5%
Industriell tillverkning1 234+14,0%+70,9%
Chefer och verksamhetsledare1 220+12,4%+49,5%
Sanering och renhållning827+16,3%+44,3%
Naturbruk403+42,4%+10,1%
Kultur, media, design327+6,9%+3,5%
Naturvetenskap273+10,5%+12,8%
Säkerhet och bevakning181+5,2%+42,5%
Kropps- och skönhetsvård174+27,9%+20,8%
Hantverk111+11,0%+15,6%
Militära yrken1−50,0%−50,0%
Regional fördelning · Mars 2011

Annonser per län (Mars 2011)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Mars 2011

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Mars 2011), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2011-03