Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2011-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2011

Under augusti 2011 publicerades 28 379 unika platsannonser motsvarande 28 379 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 4 776 annonser (16,8 %).

Nya annonser (Augusti 2011)
28 379 st
Utlysta platser
28 379 st
Månadsförändring (MoM)
+60,3 %
Förändring i årstakt (YoY)
+29,9 %
Yrkesområden · Augusti 2011

Annonser per yrkesområde (Augusti 2011)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring4 776+86,1%+73,2%
Administration, ekonomi, juridik3 187+47,8%+46,8%
Pedagogik2 932+63,7%+30,5%
Yrken med social inriktning1 539+42,4%+29,5%
Hälso- och sjukvård1 485+58,5%+34,5%
Hotell, restaurang, storhushåll1 459+73,7%+14,0%
Data/IT1 312+56,4%+47,3%
Yrken med teknisk inriktning1 279+64,8%+92,0%
Industriell tillverkning1 066+74,2%+28,3%
Bygg och anläggning1 043+60,2%+38,0%
Transport, distribution, lager1 010+47,4%+46,4%
Installation, drift, underhåll940+51,1%+41,1%
Chefer och verksamhetsledare911+43,9%+40,6%
Sanering och renhållning762+93,9%+30,0%
Kultur, media, design229+33,1%+3,6%
Kropps- och skönhetsvård210+55,6%+28,0%
Naturbruk164+16,3%0,0%
Naturvetenskap159+19,5%+60,6%
Säkerhet och bevakning115+33,7%+10,6%
Hantverk91+56,9%+11,0%
Regional fördelning · Augusti 2011

Annonser per län (Augusti 2011)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2011

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2011), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2011-08