Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2012-01 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Januari 2012

Under januari 2012 publicerades 29 176 unika platsannonser motsvarande 29 176 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 4 916 annonser (16,8 %).

Nya annonser (Januari 2012)
29 176 st
Utlysta platser
29 176 st
Månadsförändring (MoM)
+14,3 %
Förändring i årstakt (YoY)
+12,0 %
Yrkesområden · Januari 2012

Annonser per yrkesområde (Januari 2012)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring4 916+45,4%+26,2%
Administration, ekonomi, juridik3 837+17,3%+14,2%
Pedagogik2 352−18,7%+12,4%
Hälso- och sjukvård2 100+28,5%+7,6%
Yrken med social inriktning1 710+17,1%+5,8%
Data/IT1 506−4,3%+15,8%
Hotell, restaurang, storhushåll1 357+44,8%+47,0%
Yrken med teknisk inriktning1 357−2,3%+14,9%
Chefer och verksamhetsledare1 066+5,1%+23,1%
Installation, drift, underhåll1 013+15,1%+0,2%
Bygg och anläggning895+9,0%+18,5%
Transport, distribution, lager845+23,0%−5,5%
Sanering och renhållning808+29,7%+35,1%
Industriell tillverkning700+29,6%−19,3%
Kultur, media, design294+4,3%+4,6%
Naturvetenskap268+12,1%+28,8%
Naturbruk242+74,1%+7,1%
Säkerhet och bevakning187+29,0%+0,5%
Kropps- och skönhetsvård167+28,5%+9,9%
Hantverk110+64,2%+46,7%
Militära yrken6+200,0%+200,0%
Regional fördelning · Januari 2012

Annonser per län (Januari 2012)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Januari 2012

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Januari 2012), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2012-01