Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2015-03 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Mars 2015

Under mars 2015 publicerades 53 363 unika platsannonser motsvarande 53 363 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 8 754 annonser (16,4 %).

Nya annonser (Mars 2015)
53 363 st
Utlysta platser
53 363 st
Månadsförändring (MoM)
+22,2 %
Förändring i årstakt (YoY)
+43,8 %
Yrkesområden · Mars 2015

Annonser per yrkesområde (Mars 2015)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring8 754+22,8%+56,9%
Pedagogik6 821+66,4%+164,1%
Administration, ekonomi, juridik6 157+10,5%+35,2%
Hälso- och sjukvård6 013+9,0%+47,4%
Yrken med social inriktning3 809+21,0%+49,3%
Hotell, restaurang, storhushåll2 909+22,4%+23,3%
Bygg och anläggning2 168+47,6%+56,8%
Data/IT2 142+10,5%+24,8%
Transport, distribution, lager2 009+30,6%+40,5%
Chefer och verksamhetsledare1 874+14,1%+43,8%
Installation, drift, underhåll1 709+5,2%+29,6%
Sanering och renhållning1 612+23,4%+53,2%
Yrken med teknisk inriktning1 400+5,3%+11,6%
Industriell tillverkning1 390+15,7%+30,1%
Naturbruk602+29,7%+5,8%
Kultur, media, design495+3,6%+34,5%
Kropps- och skönhetsvård376+19,7%+20,5%
Naturvetenskap300+6,8%+29,9%
Säkerhet och bevakning277+12,6%+54,7%
Hantverk178+32,8%+2,3%
Militära yrken200,0%−23,1%
Regional fördelning · Mars 2015

Annonser per län (Mars 2015)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Mars 2015

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Mars 2015), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2015-03