Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2016-02 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Februari 2016

Under februari 2016 publicerades 57 104 unika platsannonser motsvarande 57 104 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 8 982 annonser (15,7 %).

Nya annonser (Februari 2016)
57 104 st
Utlysta platser
57 104 st
Månadsförändring (MoM)
+19,0 %
Förändring i årstakt (YoY)
+30,8 %
Yrkesområden · Februari 2016

Annonser per yrkesområde (Februari 2016)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring8 982+15,5%+26,0%
Administration, ekonomi, juridik7 487+19,6%+34,4%
Hälso- och sjukvård6 584+19,2%+19,4%
Pedagogik5 713+4,6%+39,4%
Yrken med social inriktning4 580+10,4%+45,5%
Hotell, restaurang, storhushåll3 897+21,9%+63,9%
Data/IT2 638+30,5%+36,1%
Bygg och anläggning2 406+40,0%+63,8%
Transport, distribution, lager2 306+30,8%+49,9%
Chefer och verksamhetsledare2 176+31,2%+32,4%
Installation, drift, underhåll1 950+20,7%+20,0%
Yrken med teknisk inriktning1 638+29,2%+23,2%
Sanering och renhållning1 521+8,0%+16,5%
Industriell tillverkning1 505+18,6%+25,3%
Naturbruk593+61,1%+27,8%
Kultur, media, design579+14,2%+21,1%
Naturvetenskap452+42,1%+60,9%
Kropps- och skönhetsvård342+7,5%+8,9%
Säkerhet och bevakning332+5,4%+35,0%
Hantverk185+22,5%+38,1%
Militära yrken53+307,7%+165,0%
Regional fördelning · Februari 2016

Annonser per län (Februari 2016)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Februari 2016

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Februari 2016), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2016-02