Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2021-03 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Mars 2021

Under mars 2021 publicerades 62 540 unika platsannonser motsvarande 62 540 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Hälso- och sjukvård med 12 655 annonser (20,2 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (15 064 annonser).

Nya annonser (Mars 2021)
62 540 st
Utlysta platser
62 540 st
Månadsförändring (MoM)
+29,2 %
Förändring i årstakt (YoY)
+23,8 %
Yrkesområden · Mars 2021

Annonser per yrkesområde (Mars 2021)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Hälso- och sjukvård12 655+30,8%+49,2%
Försäljning, inköp, marknadsföring9 407+26,6%+20,6%
Pedagogik6 459+97,3%+16,0%
Administration, ekonomi, juridik5 745+8,2%+19,2%
Data/IT4 344+13,7%+27,1%
Yrken med social inriktning3 962+22,1%−0,8%
Chefer och verksamhetsledare2 737+29,5%+29,6%
Transport, distribution, lager2 476+45,1%+12,3%
Yrken med teknisk inriktning2 436+18,0%+31,5%
Industriell tillverkning2 425+19,7%+64,9%
Bygg och anläggning2 246+34,9%+24,1%
Installation, drift, underhåll2 224+22,5%+20,3%
Hotell, restaurang, storhushåll1 885+28,3%+8,2%
Sanering och renhållning989+25,0%−25,4%
Naturvetenskap623+26,4%+21,9%
Naturbruk524+25,4%+50,1%
Kultur, media, design510+33,5%+16,4%
Säkerhet och bevakning426+7,3%+18,7%
Hantverk192+48,8%+30,6%
Kropps- och skönhetsvård182+48,0%+24,7%
Militära yrken82+30,2%−23,4%
Regional fördelning · Mars 2021

Annonser per län (Mars 2021)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm15 064+24,8%+12,5%
Västra Götaland9 773+32,4%+29,3%
Skåne7 660+27,1%+20,1%
Östergötland2 704+25,7%+21,6%
Jönköping2 493+41,5%+34,6%
Uppsala2 383+37,1%+33,9%
Kronoberg1 873+32,7%+52,5%
Halland1 841+29,3%+35,6%
Örebro1 682+30,9%+40,4%
Gävleborg1 654+43,1%+45,7%
Södermanland1 654+47,0%+35,9%
Norrbotten1 646+35,9%+49,4%
Dalarna1 594+29,9%+29,0%
Västerbotten1 534+27,8%+38,1%
Västmanland1 533+33,4%+45,4%
Kalmar1 516+27,0%+34,4%
Västernorrland1 311+29,0%+42,7%
Värmland1 097+13,8%+47,1%
Blekinge1 000+50,2%+44,9%
Jämtland766+17,1%+46,2%
Gotland334+21,0%+9,5%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Mars 2021

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Mars 2021), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2021-03