Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2021-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2021

Under augusti 2021 publicerades 52 644 unika platsannonser motsvarande 52 644 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 9 978 annonser (19 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (15 319 annonser).

Nya annonser (Augusti 2021)
52 644 st
Utlysta platser
52 644 st
Månadsförändring (MoM)
+32,7 %
Förändring i årstakt (YoY)
+68,4 %
Yrkesområden · Augusti 2021

Annonser per yrkesområde (Augusti 2021)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring9 978+42,4%+74,6%
Hälso- och sjukvård6 635+48,1%+28,6%
Pedagogik4 798+107,3%+64,9%
Administration, ekonomi, juridik4 769+27,9%+82,7%
Data/IT3 737+32,3%+99,5%
Yrken med social inriktning3 305+29,1%+36,3%
Hotell, restaurang, storhushåll3 242+34,5%+109,6%
Industriell tillverkning2 542+43,5%+112,0%
Transport, distribution, lager2 285+37,7%+88,5%
Bygg och anläggning2 019+26,0%+60,9%
Installation, drift, underhåll1 993+65,4%+73,6%
Chefer och verksamhetsledare1 953+11,9%+60,7%
Yrken med teknisk inriktning1 932+14,0%+131,9%
Sanering och renhållning1 437+75,2%+48,0%
Kultur, media, design498+35,0%+93,8%
Naturvetenskap373+2,2%+50,4%
Säkerhet och bevakning372+57,0%+84,2%
Kropps- och skönhetsvård320+67,5%+65,8%
Naturbruk233+6,9%+33,9%
Hantverk186+82,4%+104,4%
Militära yrken37−53,7%+146,7%
Regional fördelning · Augusti 2021

Annonser per län (Augusti 2021)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm15 319+44,7%+68,8%
Västra Götaland8 207+27,3%+85,2%
Skåne6 557+26,5%+60,0%
Östergötland2 119+31,7%+64,3%
Jönköping1 875+30,8%+81,9%
Uppsala1 810+37,9%+48,4%
Kronoberg1 561+8,3%+122,0%
Halland1 367+19,7%+79,4%
Västerbotten1 300+47,2%+102,5%
Örebro1 232+52,9%+54,2%
Södermanland1 210+30,1%+75,9%
Dalarna1 180+33,5%+42,2%
Västmanland1 170+44,3%+52,9%
Norrbotten1 142+47,2%+56,2%
Gävleborg1 068+36,7%+47,1%
Västernorrland1 039+35,8%+72,0%
Kalmar947+21,9%+46,8%
Värmland841+21,2%+66,2%
Jämtland561+14,5%+58,0%
Blekinge525+16,2%+45,0%
Gotland206+11,4%+39,2%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2021

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2021), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2021-08