Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2022-05 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Maj 2022

Under maj 2022 publicerades 104 830 unika platsannonser motsvarande 104 830 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 17 854 annonser (17 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (28 613 annonser).

Nya annonser (Maj 2022)
104 830 st
Utlysta platser
104 830 st
Månadsförändring (MoM)
+16,5 %
Förändring i årstakt (YoY)
+62,8 %
Yrkesområden · Maj 2022

Annonser per yrkesområde (Maj 2022)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring17 854+14,4%+83,9%
Hälso- och sjukvård15 988+31,9%+58,5%
Pedagogik11 427+23,4%+36,5%
Administration, ekonomi, juridik9 941+12,3%+63,6%
Yrken med social inriktning6 147+9,8%+48,9%
Transport, distribution, lager6 082+28,6%+104,6%
Data/IT6 017+4,6%+34,9%
Hotell, restaurang, storhushåll5 058+6,7%+97,5%
Industriell tillverkning4 291+9,8%+72,8%
Installation, drift, underhåll3 861+18,9%+71,8%
Yrken med teknisk inriktning3 831+9,0%+52,8%
Chefer och verksamhetsledare3 799+8,9%+47,4%
Bygg och anläggning3 706+12,6%+48,2%
Sanering och renhållning3 336+24,1%+172,3%
Kultur, media, design810+11,7%+25,2%
Säkerhet och bevakning748+18,2%+106,1%
Naturvetenskap741+2,8%+33,5%
Naturbruk493+7,2%+29,4%
Kropps- och skönhetsvård321+30,5%+53,6%
Hantverk295+5,0%+62,1%
Militära yrken84−6,7%+47,4%
Regional fördelning · Maj 2022

Annonser per län (Maj 2022)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm28 613+20,5%+69,0%
Västra Götaland15 981+8,1%+53,6%
Skåne12 306+17,6%+56,4%
Östergötland4 437+13,9%+60,3%
Jönköping4 156+14,4%+64,7%
Uppsala3 676+16,8%+77,1%
Kronoberg3 465+8,4%+72,0%
Halland2 996+30,1%+66,0%
Örebro2 717+24,0%+72,7%
Västerbotten2 661+15,7%+50,3%
Norrbotten2 623+17,3%+84,7%
Södermanland2 563+21,9%+65,9%
Västmanland2 367+12,8%+55,2%
Kalmar2 336+27,7%+50,5%
Gävleborg2 309+16,6%+55,9%
Dalarna2 231+19,9%+54,9%
Västernorrland2 041+21,0%+69,1%
Värmland1 784+3,8%+52,9%
Jämtland1 239+12,5%+56,4%
Blekinge1 217+15,6%+57,0%
Gotland795+32,7%+162,4%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Maj 2022

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Maj 2022), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2022-05