Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2022-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2022

Under augusti 2022 publicerades 83 006 unika platsannonser motsvarande 83 006 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 16 740 annonser (20,2 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (25 008 annonser).

Nya annonser (Augusti 2022)
83 006 st
Utlysta platser
83 006 st
Månadsförändring (MoM)
+43,2 %
Förändring i årstakt (YoY)
+57,7 %
Yrkesområden · Augusti 2022

Annonser per yrkesområde (Augusti 2022)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring16 740+32,2%+67,8%
Hälso- och sjukvård10 536+51,7%+58,8%
Administration, ekonomi, juridik7 467+32,9%+56,6%
Pedagogik6 424+105,8%+33,9%
Yrken med social inriktning4 962+38,9%+50,1%
Hotell, restaurang, storhushåll4 739+52,1%+46,2%
Data/IT4 689+26,1%+25,5%
Transport, distribution, lager4 243+29,8%+85,7%
Industriell tillverkning4 144+53,5%+63,0%
Sanering och renhållning4 075+86,9%+183,6%
Installation, drift, underhåll3 260+47,6%+63,6%
Bygg och anläggning3 078+40,2%+52,5%
Yrken med teknisk inriktning2 994+24,3%+55,0%
Chefer och verksamhetsledare2 904+24,7%+48,7%
Kultur, media, design626+38,5%+25,7%
Säkerhet och bevakning592+38,0%+59,1%
Naturvetenskap499+18,8%+33,8%
Naturbruk378+66,5%+62,2%
Kropps- och skönhetsvård337+53,2%+5,3%
Hantverk243+68,8%+30,6%
Militära yrken76+85,4%+105,4%
Regional fördelning · Augusti 2022

Annonser per län (Augusti 2022)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm25 008+48,9%+63,2%
Västra Götaland12 882+47,1%+57,0%
Skåne9 525+33,9%+45,3%
Östergötland3 624+48,9%+71,0%
Jönköping3 070+35,6%+63,7%
Uppsala2 863+39,7%+58,2%
Kronoberg2 217+14,3%+42,0%
Halland2 116+43,0%+54,8%
Örebro2 103+36,5%+70,7%
Södermanland2 092+34,4%+72,9%
Norrbotten2 010+60,7%+76,0%
Västerbotten1 980+73,4%+52,3%
Västmanland1 928+42,9%+64,8%
Dalarna1 711+56,4%+45,0%
Gävleborg1 649+36,5%+54,4%
Västernorrland1 471+54,7%+41,6%
Kalmar1 459+23,1%+54,1%
Värmland1 383+34,9%+64,4%
Blekinge826+28,7%+57,3%
Jämtland815+44,2%+45,3%
Gotland529+86,9%+156,8%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2022

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2022), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2022-08