Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2022-10 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Oktober 2022

Under oktober 2022 publicerades 99 791 unika platsannonser motsvarande 99 791 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 19 285 annonser (19,3 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (30 287 annonser).

Nya annonser (Oktober 2022)
99 791 st
Utlysta platser
99 791 st
Månadsförändring (MoM)
+9,1 %
Förändring i årstakt (YoY)
+35,2 %
Yrkesområden · Oktober 2022

Annonser per yrkesområde (Oktober 2022)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring19 285+10,9%+36,2%
Hälso- och sjukvård14 929+21,0%+64,7%
Administration, ekonomi, juridik10 078+13,6%+27,9%
Pedagogik7 816+28,8%+32,6%
Data/IT6 719+14,4%+18,5%
Yrken med social inriktning5 814+9,5%+37,9%
Transport, distribution, lager4 931−4,8%+44,8%
Installation, drift, underhåll4 647+10,9%+69,4%
Industriell tillverkning4 626−8,0%+34,6%
Yrken med teknisk inriktning4 092+13,7%+36,6%
Chefer och verksamhetsledare4 007+8,4%+24,8%
Hotell, restaurang, storhushåll3 430−10,0%−8,3%
Bygg och anläggning3 151−1,5%+11,4%
Sanering och renhållning2 879−26,8%+45,8%
Naturvetenskap829+21,9%+35,7%
Säkerhet och bevakning810+19,3%+64,0%
Kultur, media, design748+3,0%+13,2%
Hantverk314+41,4%+38,3%
Naturbruk314+6,8%+10,6%
Kropps- och skönhetsvård250+5,9%+1,2%
Militära yrken122+16,2%+67,1%
Regional fördelning · Oktober 2022

Annonser per län (Oktober 2022)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm30 287+9,6%+35,0%
Västra Götaland15 239+5,4%+25,2%
Skåne10 957+7,0%+34,6%
Östergötland4 799+15,0%+58,5%
Jönköping3 820+10,7%+27,0%
Uppsala3 684+10,7%+40,0%
Kronoberg2 767+12,8%+25,5%
Norrbotten2 543+22,8%+67,5%
Södermanland2 489+6,4%+46,2%
Västerbotten2 418+16,7%+41,0%
Västmanland2 319+17,1%+47,4%
Halland2 296+1,8%+23,4%
Örebro2 260−0,5%+31,8%
Gävleborg2 113+9,0%+47,2%
Västernorrland1 851+12,4%+41,1%
Dalarna1 827+4,2%+33,2%
Kalmar1 823+18,7%+40,0%
Värmland1 717+3,2%+43,1%
Jämtland1 028+7,8%+36,2%
Blekinge944−2,2%+21,8%
Gotland531+33,4%+96,7%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Oktober 2022

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Oktober 2022), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2022-10