Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2008-09 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: September 2008

Under september 2008 publicerades 20 330 unika platsannonser motsvarande 20 330 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 2 443 annonser (12 %).

Nya annonser (September 2008)
20 330 st
Utlysta platser
20 330 st
Månadsförändring (MoM)
+6,6 %
Förändring i årstakt (YoY)
−6,1 %
Yrkesområden · September 2008

Annonser per yrkesområde (September 2008)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik2 443+17,3%+232,4%
Försäljning, inköp, marknadsföring1 623+11,8%+728,1%
Pedagogik1 621−17,3%+263,5%
Hälso- och sjukvård1 188+18,7%+351,7%
Yrken med teknisk inriktning1 109+33,8%+976,7%
Data/IT1 105+57,0%+1 335,1%
Yrken med social inriktning1 065−4,4%+133,0%
Hotell, restaurang, storhushåll915−12,9%+112,3%
Chefer och verksamhetsledare793+7,6%+462,4%
Industriell tillverkning741+25,4%+147,8%
Transport, distribution, lager628+7,2%+89,7%
Installation, drift, underhåll586+26,3%+259,5%
Bygg och anläggning515+14,2%+223,9%
Sanering och renhållning348−11,2%+68,1%
Kultur, media, design168+7,0%+118,2%
Naturvetenskap140+18,6%+233,3%
Säkerhet och bevakning120+31,9%+224,3%
Kropps- och skönhetsvård93+22,4%+144,7%
Naturbruk87+11,5%+357,9%
Hantverk54+20,0%+134,8%
Regional fördelning · September 2008

Annonser per län (September 2008)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för September 2008

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (September 2008), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2008-09