Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2008-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2008

Under augusti 2008 publicerades 19 078 unika platsannonser motsvarande 19 078 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 2 083 annonser (10,9 %).

Nya annonser (Augusti 2008)
19 078 st
Utlysta platser
19 078 st
Månadsförändring (MoM)
+40,2 %
Förändring i årstakt (YoY)
−12,3 %
Yrkesområden · Augusti 2008

Annonser per yrkesområde (Augusti 2008)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik2 083+33,7%+264,8%
Pedagogik1 961+58,1%+252,1%
Försäljning, inköp, marknadsföring1 452+33,5%+615,3%
Yrken med social inriktning1 114+31,8%+133,1%
Hotell, restaurang, storhushåll1 051+55,7%+121,3%
Hälso- och sjukvård1 001+50,5%+413,3%
Yrken med teknisk inriktning829+37,9%+737,4%
Chefer och verksamhetsledare737+51,3%+519,3%
Data/IT704+54,4%+1 500,0%
Industriell tillverkning591+63,3%+98,3%
Transport, distribution, lager586+3,5%+112,3%
Installation, drift, underhåll464+48,7%+201,3%
Bygg och anläggning451+48,4%+236,6%
Sanering och renhållning392+22,9%+97,0%
Kultur, media, design157+45,4%+207,8%
Naturvetenskap118+57,3%+257,6%
Säkerhet och bevakning91+35,8%+279,2%
Naturbruk78+32,2%+333,3%
Kropps- och skönhetsvård76+46,2%+130,3%
Hantverk45+66,7%+181,3%
Regional fördelning · Augusti 2008

Annonser per län (Augusti 2008)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2008

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2008), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2008-08