Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-01 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Januari 2010

Under januari 2010 publicerades 16 844 unika platsannonser motsvarande 16 844 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 2 101 annonser (12,5 %).

Nya annonser (Januari 2010)
16 844 st
Utlysta platser
16 844 st
Månadsförändring (MoM)
+14,8 %
Förändring i årstakt (YoY)
+10,6 %
Yrkesområden · Januari 2010

Annonser per yrkesområde (Januari 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik2 101+11,3%+11,2%
Försäljning, inköp, marknadsföring1 869+53,3%+65,7%
Pedagogik1 371−26,8%+1,0%
Hälso- och sjukvård1 277+32,5%−7,9%
Yrken med social inriktning969+20,5%−4,2%
Data/IT734+0,3%+12,1%
Hotell, restaurang, storhushåll679+41,5%+6,6%
Installation, drift, underhåll562+42,6%+48,7%
Chefer och verksamhetsledare555−3,1%−10,3%
Yrken med teknisk inriktning528+1,3%+14,3%
Transport, distribution, lager467+24,2%+19,7%
Bygg och anläggning414+10,1%+14,0%
Sanering och renhållning368+34,3%+9,9%
Industriell tillverkning288+0,3%+24,7%
Kultur, media, design232+45,0%+10,5%
Naturvetenskap167+27,5%+23,7%
Naturbruk166+121,3%+86,5%
Kropps- och skönhetsvård111+79,0%+88,1%
Säkerhet och bevakning98+36,1%−23,4%
Hantverk52+26,8%+44,4%
Militära yrken3 –+200,0%
Regional fördelning · Januari 2010

Annonser per län (Januari 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Januari 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Januari 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-01