Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-02 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Februari 2010

Under februari 2010 publicerades 20 351 unika platsannonser motsvarande 20 351 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 2 567 annonser (12,6 %).

Nya annonser (Februari 2010)
20 351 st
Utlysta platser
20 351 st
Månadsförändring (MoM)
+20,8 %
Förändring i årstakt (YoY)
+31,3 %
Yrkesområden · Februari 2010

Annonser per yrkesområde (Februari 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik2 567+22,2%+23,7%
Försäljning, inköp, marknadsföring2 220+18,8%+95,3%
Hälso- och sjukvård1 634+28,0%+9,1%
Yrken med social inriktning1 281+32,2%+19,6%
Pedagogik1 248−9,0%+13,8%
Data/IT847+15,4%+10,1%
Hotell, restaurang, storhushåll838+23,4%+36,0%
Chefer och verksamhetsledare716+29,0%+9,3%
Installation, drift, underhåll695+23,7%+83,4%
Yrken med teknisk inriktning646+22,3%+23,5%
Transport, distribution, lager621+33,0%+38,6%
Bygg och anläggning567+37,0%+46,9%
Industriell tillverkning531+84,4%+126,0%
Sanering och renhållning460+25,0%+58,1%
Naturbruk231+39,2%+100,9%
Naturvetenskap218+30,5%+26,7%
Kultur, media, design211−9,1%+27,9%
Säkerhet och bevakning137+39,8%+15,1%
Kropps- och skönhetsvård124+11,7%+82,4%
Hantverk53+1,9%+6,0%
Militära yrken1−66,7% –
Regional fördelning · Februari 2010

Annonser per län (Februari 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Februari 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Februari 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-02