Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-03 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Mars 2010

Under mars 2010 publicerades 24 669 unika platsannonser motsvarande 24 669 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 3 106 annonser (12,6 %).

Nya annonser (Mars 2010)
24 669 st
Utlysta platser
24 669 st
Månadsförändring (MoM)
+21,2 %
Förändring i årstakt (YoY)
+52,4 %
Yrkesområden · Mars 2010

Annonser per yrkesområde (Mars 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik3 106+21,0%+53,7%
Försäljning, inköp, marknadsföring2 581+16,3%+90,6%
Hälso- och sjukvård1 846+13,0%+24,8%
Pedagogik1 572+26,0%+42,8%
Yrken med social inriktning1 328+3,7%+31,4%
Hotell, restaurang, storhushåll1 149+37,1%+47,9%
Data/IT1 079+27,4%+58,9%
Transport, distribution, lager886+42,7%+74,1%
Bygg och anläggning831+46,6%+85,1%
Installation, drift, underhåll817+17,6%+73,5%
Chefer och verksamhetsledare816+14,0%+36,5%
Yrken med teknisk inriktning801+24,0%+70,8%
Industriell tillverkning722+36,0%+180,9%
Sanering och renhållning573+24,6%+52,8%
Naturbruk366+58,4%+109,1%
Kultur, media, design316+49,8%+53,4%
Naturvetenskap242+11,0%+40,7%
Kropps- och skönhetsvård144+16,1%+42,6%
Säkerhet och bevakning127−7,3%+19,8%
Hantverk96+81,1%+104,3%
Militära yrken2+100,0% –
Regional fördelning · Mars 2010

Annonser per län (Mars 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Mars 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Mars 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-03