Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2010

Under augusti 2010 publicerades 21 854 unika platsannonser motsvarande 21 854 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 2 757 annonser (12,6 %).

Nya annonser (Augusti 2010)
21 854 st
Utlysta platser
21 854 st
Månadsförändring (MoM)
+48,9 %
Förändring i årstakt (YoY)
+51,5 %
Yrkesområden · Augusti 2010

Annonser per yrkesområde (Augusti 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring2 757+78,7%+67,3%
Pedagogik2 246+64,9%+48,0%
Administration, ekonomi, juridik2 171+29,1%+49,6%
Hotell, restaurang, storhushåll1 280+67,8%+39,9%
Yrken med social inriktning1 188+28,2%+50,2%
Hälso- och sjukvård1 104+37,5%+34,1%
Data/IT891+53,9%+96,3%
Industriell tillverkning831+110,4%+163,0%
Bygg och anläggning756+61,9%+68,0%
Transport, distribution, lager690+10,0%+47,1%
Installation, drift, underhåll666+41,1%+41,7%
Yrken med teknisk inriktning666+39,3%+82,5%
Chefer och verksamhetsledare648+38,8%+29,6%
Sanering och renhållning586+50,6%+39,9%
Kultur, media, design221+35,6%+31,5%
Kropps- och skönhetsvård164+57,7%+43,9%
Naturbruk164+32,3%+78,3%
Säkerhet och bevakning104+48,6%+65,1%
Naturvetenskap99+19,3%+37,5%
Hantverk82+41,4%+43,9%
Militära yrken4+100,0%+300,0%
Regional fördelning · Augusti 2010

Annonser per län (Augusti 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-08