Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-09 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: September 2010

Under september 2010 publicerades 25 240 unika platsannonser motsvarande 25 240 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 3 046 annonser (12,1 %).

Nya annonser (September 2010)
25 240 st
Utlysta platser
25 240 st
Månadsförändring (MoM)
+15,5 %
Förändring i årstakt (YoY)
+53,7 %
Yrkesområden · September 2010

Annonser per yrkesområde (September 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring3 046+10,5%+72,0%
Administration, ekonomi, juridik2 997+38,0%+52,3%
Pedagogik2 044−9,0%+48,1%
Hälso- och sjukvård1 338+21,2%+39,7%
Yrken med social inriktning1 217+2,4%+42,0%
Data/IT1 213+36,1%+89,2%
Hotell, restaurang, storhushåll1 190−7,0%+47,1%
Industriell tillverkning1 079+29,8%+110,7%
Yrken med teknisk inriktning1 074+61,3%+120,1%
Installation, drift, underhåll1 021+53,3%+54,5%
Bygg och anläggning998+32,0%+74,8%
Transport, distribution, lager906+31,3%+61,8%
Chefer och verksamhetsledare797+23,0%+45,4%
Sanering och renhållning633+8,0%+46,5%
Kultur, media, design294+33,0%+47,7%
Naturvetenskap173+74,7%+47,9%
Naturbruk159−3,0%+13,6%
Kropps- och skönhetsvård123−25,0%+26,8%
Säkerhet och bevakning96−7,7%+9,1%
Hantverk820,0%−1,2%
Militära yrken3−25,0% –
Regional fördelning · September 2010

Annonser per län (September 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för September 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (September 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-09