Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2010-10 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Oktober 2010

Under oktober 2010 publicerades 24 634 unika platsannonser motsvarande 24 634 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Administration, ekonomi, juridik med 3 081 annonser (12,5 %).

Nya annonser (Oktober 2010)
24 634 st
Utlysta platser
24 634 st
Månadsförändring (MoM)
−2,4 %
Förändring i årstakt (YoY)
+54,6 %
Yrkesområden · Oktober 2010

Annonser per yrkesområde (Oktober 2010)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Administration, ekonomi, juridik3 081+2,8%+53,0%
Försäljning, inköp, marknadsföring3 030−0,5%+76,8%
Pedagogik2 111+3,3%+43,8%
Hälso- och sjukvård1 494+11,7%+65,3%
Data/IT1 241+2,3%+67,7%
Yrken med social inriktning1 175−3,5%+51,8%
Yrken med teknisk inriktning1 032−3,9%+80,4%
Hotell, restaurang, storhushåll1 009−15,2%+37,8%
Chefer och verksamhetsledare934+17,2%+52,4%
Installation, drift, underhåll929−9,0%+59,3%
Transport, distribution, lager912+0,7%+101,3%
Bygg och anläggning897−10,1%+70,2%
Industriell tillverkning871−19,3%+95,7%
Sanering och renhållning632−0,2%+63,7%
Kultur, media, design303+3,1%+31,7%
Naturvetenskap202+16,8%+80,4%
Naturbruk160+0,6%+49,5%
Kropps- och skönhetsvård138+12,2%+23,2%
Säkerhet och bevakning132+37,5%+97,0%
Hantverk92+12,2%+22,7%
Militära yrken13+333,3% –
Regional fördelning · Oktober 2010

Annonser per län (Oktober 2010)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Oktober 2010

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Oktober 2010), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2010-10