Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2012-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2012

Under augusti 2012 publicerades 29 789 unika platsannonser motsvarande 29 789 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 5 124 annonser (17,2 %).

Nya annonser (Augusti 2012)
29 789 st
Utlysta platser
29 789 st
Månadsförändring (MoM)
+49,1 %
Förändring i årstakt (YoY)
+5,0 %
Yrkesområden · Augusti 2012

Annonser per yrkesområde (Augusti 2012)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring5 124+43,6%+7,3%
Administration, ekonomi, juridik3 586+56,0%+12,5%
Pedagogik2 934+67,5%+0,1%
Hotell, restaurang, storhushåll1 902+46,3%+30,4%
Yrken med social inriktning1 673+31,6%+8,7%
Hälso- och sjukvård1 547+38,1%+4,2%
Data/IT1 424+58,6%+8,5%
Yrken med teknisk inriktning1 040+32,0%−18,7%
Bygg och anläggning984+54,0%−5,7%
Sanering och renhållning965+71,4%+26,6%
Transport, distribution, lager959+9,2%−5,0%
Industriell tillverkning950+81,3%−10,9%
Chefer och verksamhetsledare923+48,9%+1,3%
Installation, drift, underhåll910+61,6%−3,2%
Kultur, media, design262+58,8%+14,4%
Kropps- och skönhetsvård241+23,6%+14,8%
Naturbruk189+14,5%+15,2%
Naturvetenskap159+11,2%0,0%
Säkerhet och bevakning1200,0%+4,3%
Hantverk114+81,0%+25,3%
Militära yrken7 – –
Regional fördelning · Augusti 2012

Annonser per län (Augusti 2012)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2012

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2012), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2012-08