Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2015-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2015

Under augusti 2015 publicerades 43 547 unika platsannonser motsvarande 43 547 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 7 584 annonser (17,4 %).

Nya annonser (Augusti 2015)
43 547 st
Utlysta platser
43 547 st
Månadsförändring (MoM)
+44,1 %
Förändring i årstakt (YoY)
+23,6 %
Yrkesområden · Augusti 2015

Annonser per yrkesområde (Augusti 2015)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring7 584+46,7%+24,7%
Pedagogik6 641+68,5%+89,6%
Administration, ekonomi, juridik4 555+30,9%+18,0%
Hälso- och sjukvård3 704+42,2%+16,1%
Yrken med social inriktning3 247+31,5%+36,9%
Hotell, restaurang, storhushåll2 755+41,9%+19,3%
Bygg och anläggning2 231+48,1%+68,5%
Transport, distribution, lager1 570+27,2%+35,7%
Data/IT1 542+43,4%+18,2%
Chefer och verksamhetsledare1 453+31,3%+29,3%
Sanering och renhållning1 441+43,2%+20,7%
Industriell tillverkning1 422+111,0%+25,3%
Installation, drift, underhåll1 266+36,6%+16,7%
Yrken med teknisk inriktning1 050+28,4%+13,4%
Kropps- och skönhetsvård357+53,2%+18,2%
Kultur, media, design356+40,2%+14,8%
Naturbruk208+0,5%+6,7%
Naturvetenskap200+25,8%+8,7%
Säkerhet och bevakning198+61,0%+32,0%
Hantverk186+111,4%+33,8%
Militära yrken27+1 250,0%−18,2%
Regional fördelning · Augusti 2015

Annonser per län (Augusti 2015)

För månader före 2020 saknas strukturerad länskod i Arbetsförmedlingens historiska rådata. Nationell total och branschfördelning redovisas i tabellen intill.

Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2015

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2015), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2015-08