Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2022-02 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Februari 2022

Under februari 2022 publicerades 87 711 unika platsannonser motsvarande 87 711 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 17 483 annonser (19,9 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (22 730 annonser).

Nya annonser (Februari 2022)
87 711 st
Utlysta platser
87 711 st
Månadsförändring (MoM)
+15,8 %
Förändring i årstakt (YoY)
+81,2 %
Yrkesområden · Februari 2022

Annonser per yrkesområde (Februari 2022)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring17 483+19,1%+135,3%
Hälso- och sjukvård13 114+14,6%+35,6%
Administration, ekonomi, juridik9 345+22,9%+76,1%
Data/IT5 871+24,7%+53,7%
Yrken med social inriktning4 772+1,6%+47,0%
Pedagogik4 702−0,0%+43,7%
Hotell, restaurang, storhushåll4 300+48,8%+192,7%
Industriell tillverkning4 216+15,6%+108,1%
Transport, distribution, lager3 863+18,4%+126,4%
Chefer och verksamhetsledare3 661+12,8%+73,2%
Yrken med teknisk inriktning3 442+5,6%+66,8%
Installation, drift, underhåll3 359+7,4%+85,1%
Bygg och anläggning3 188+11,6%+91,5%
Sanering och renhållning2 784+14,4%+252,0%
Kultur, media, design856+21,2%+124,1%
Naturvetenskap856+23,3%+73,6%
Naturbruk653+10,1%+56,2%
Säkerhet och bevakning649+3,8%+63,5%
Hantverk271+12,4%+110,1%
Kropps- och skönhetsvård267+8,1%+117,1%
Militära yrken59+9,3%−6,3%
Regional fördelning · Februari 2022

Annonser per län (Februari 2022)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm22 730+9,8%+88,3%
Västra Götaland13 046+7,2%+76,7%
Skåne9 199+9,5%+52,6%
Östergötland3 514+12,2%+63,3%
Jönköping3 173+7,6%+80,1%
Uppsala2 837+11,3%+63,2%
Kronoberg2 424+6,6%+71,8%
Halland2 219+9,9%+55,8%
Västerbotten2 191+25,1%+82,6%
Örebro2 085+12,5%+62,3%
Norrbotten1 986+13,8%+64,0%
Södermanland1 872+8,9%+66,4%
Dalarna1 864+21,2%+51,9%
Gävleborg1 860+27,0%+60,9%
Västmanland1 824+4,9%+58,7%
Kalmar1 580+7,2%+32,3%
Värmland1 499+22,8%+55,5%
Västernorrland1 400+8,6%+37,8%
Blekinge919+12,5%+38,0%
Jämtland859+26,1%+31,3%
Gotland501+13,1%+81,5%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Februari 2022

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Februari 2022), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2022-02