Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2022-03 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Mars 2022

Under mars 2022 publicerades 103 392 unika platsannonser motsvarande 103 392 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Försäljning, inköp, marknadsföring med 18 050 annonser (17,5 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (27 787 annonser).

Nya annonser (Mars 2022)
103 392 st
Utlysta platser
103 392 st
Månadsförändring (MoM)
+17,9 %
Förändring i årstakt (YoY)
+65,3 %
Yrkesområden · Mars 2022

Annonser per yrkesområde (Mars 2022)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Försäljning, inköp, marknadsföring18 050+3,2%+91,9%
Hälso- och sjukvård13 982+6,6%+10,5%
Administration, ekonomi, juridik11 096+18,7%+93,1%
Pedagogik8 636+83,7%+33,7%
Data/IT6 571+11,9%+51,3%
Yrken med social inriktning6 220+30,3%+57,0%
Hotell, restaurang, storhushåll5 923+37,7%+214,2%
Transport, distribution, lager4 961+28,4%+100,4%
Industriell tillverkning4 882+15,8%+101,3%
Yrken med teknisk inriktning4 289+24,6%+76,1%
Chefer och verksamhetsledare4 209+15,0%+53,8%
Installation, drift, underhåll4 038+20,2%+81,6%
Bygg och anläggning3 671+15,2%+63,4%
Sanering och renhållning2 961+6,4%+199,4%
Kultur, media, design871+1,8%+70,8%
Naturvetenskap861+0,6%+38,2%
Säkerhet och bevakning769+18,5%+80,5%
Naturbruk660+1,1%+26,0%
Kropps- och skönhetsvård338+26,6%+85,7%
Hantverk289+6,6%+50,5%
Militära yrken115+94,9%+40,2%
Regional fördelning · Mars 2022

Annonser per län (Mars 2022)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm27 787+22,2%+84,5%
Västra Götaland16 478+26,3%+68,6%
Skåne11 692+27,1%+52,6%
Östergötland4 887+39,1%+80,7%
Jönköping4 187+32,0%+68,0%
Uppsala3 770+32,9%+58,2%
Kronoberg3 295+35,9%+75,9%
Halland2 709+22,1%+47,1%
Norrbotten2 616+31,7%+58,9%
Västerbotten2 554+16,6%+66,5%
Örebro2 541+21,9%+51,1%
Södermanland2 477+32,3%+49,8%
Västmanland2 434+33,4%+58,8%
Dalarna2 424+30,0%+52,1%
Gävleborg2 357+26,7%+42,5%
Kalmar2 011+27,3%+32,7%
Västernorrland1 965+40,4%+49,9%
Värmland1 788+19,3%+63,0%
Jämtland1 220+42,0%+59,3%
Blekinge1 199+30,5%+19,9%
Gotland643+28,3%+92,5%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Mars 2022

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Mars 2022), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2022-03