Hoppa till huvudinnehållet
Månadsrapport · 2026-08 · Redaktionen, Bytajobb.se

Bytajobb Jobbindex: Augusti 2026

Under augusti 2026 publicerades 46 413 unika platsannonser motsvarande 79 317 utlysta tjänster i Arbetsförmedlingens Platsbanken. Största yrkesområde var Hälso- och sjukvård med 6 542 annonser (14,1 %). Flest annonser publicerades i Stockholm (12 233 annonser).

Nya annonser (Augusti 2026)
46 413 st
Utlysta platser
79 317 st
Månadsförändring (MoM)
+47,4 %
Förändring i årstakt (YoY)
+12,8 %
Yrkesområden · Augusti 2026

Annonser per yrkesområde (Augusti 2026)

YrkesområdeAnnonserMoMYoY
Hälso- och sjukvård6 542+44,0%+25,2%
Försäljning, inköp, marknadsföring5 223+48,8%−0,6%
Administration, ekonomi, juridik4 783+45,0%+10,6%
Yrken med social inriktning4 066+33,3%+13,0%
Pedagogik3 541+71,3%+7,3%
Industriell tillverkning2 682+108,4%+17,1%
Hotell, restaurang, storhushåll2 616+42,3%+8,5%
Transport, distribution, lager2 560+48,6%+23,9%
Data/IT2 361+38,0%+6,7%
Chefer och verksamhetsledare2 202+25,5%+18,5%
Bygg och anläggning2 082+56,3%+21,2%
Yrken med teknisk inriktning2 078+20,0%+6,7%
Installation, drift, underhåll2 009+70,8%+10,6%
Sanering och renhållning1 750+61,4%+25,6%
Säkerhet och bevakning514+48,1%+0,4%
Kultur, media, design361+29,9%+23,6%
Naturvetenskap323+20,1%+13,3%
Naturbruk292+57,8%+12,3%
Kropps- och skönhetsvård207+38,0%+6,7%
Hantverk163+87,4%+6,5%
Militära yrken58−7,9%+1,8%
Regional fördelning · Augusti 2026

Annonser per län (Augusti 2026)

LänAnnonserMoMYoY
Stockholm12 233+52,3%+12,5%
Västra Götaland7 265+54,2%+18,5%
Skåne4 885+28,5%+3,5%
Östergötland2 406+47,2%+23,6%
Jönköping1 856+54,7%+14,2%
Norrbotten1 715+40,1%+14,0%
Uppsala1 686+50,3%+15,3%
Västerbotten1 399+70,6%+21,5%
Örebro1 226+46,5%+10,5%
Dalarna1 207+39,4%+19,5%
Värmland1 135+79,0%+38,8%
Halland1 130+35,2%+15,2%
Västmanland1 097+44,0%+17,0%
Södermanland1 079+41,6%+17,7%
Västernorrland1 037+32,9%+18,4%
Gävleborg949+43,6%+8,8%
Kronoberg948+66,3%+7,4%
Kalmar806+33,0%+15,6%
Jämtland646+37,4%+8,4%
Blekinge545+42,7%+10,1%
Gotland243+12,0%+27,9%
Press & Analys · CC BY 4.0

Citera rapporten för Augusti 2026

Denna rapport är publicerad av Redaktionen på Bytajobb.se under öppen licens (CC BY 4.0). Vid citering i artiklar, kommunala underlag eller rapporter, vänligen hänvisa till källan nedan:

Källa: Bytajobb Jobbindex (Augusti 2026), sammanställt av Redaktionen på Bytajobb.se utifrån Arbetsförmedlingens öppna data (CC0). Permanent rapport-URL: https://bytajobb.se/sv/jobbindex/2026-08